Duyguları Değiştirerek Hayatı Yönetmek

12 Kasım 2020

Sevgili Dostlarım,

Hepinize Merhaba. İnsanlık tarihin hiçbir yerinde, hayatta istediklerine ulaşmanın önünde kendi duygularının olduğunu bilemedi. Sadece ve sadece kendi iç dünyasının, kendi ayağına dolandığını yeterince anlayamadı.

Yok, sakın bana itiraz etmeyin. Bunu gerçekten söylüyorum. Bilmek yetmiyor.

 1. Birisi bize kötü davrandığında
 2. İstediklerimizi elde edemediğimizde
 3. Kısıtlandığımızda

Nasıl kısıtlanırız? Örneğin bir şey yapmak için yeterince paramın olmaması, ya da iznimin olmayışı gibi durumlar yaşadığımızda, birilerini suçlama eğiliminde oluyoruz.

 1. En yakınımızdaki otorite figürünü suçluyoruz
 2. Ya da kendimizi suçlu hissediyoruz.

ÖFKE, SUÇLULUK VE UTANÇ, EN BÜYÜK DUVARDIR

İstedikleriniz ile yaşamınız arasındaki en büyük duvar, öfkelerinizdir. Ne yazık ki çok kolay öfkeleniyoruz. Ve hemen birilerine sevgisizce, şefkatsizce yaklaşıp ona ceza vermeyi istiyoruz. Ceza da öyle her zaman bağırıp çağırmak, aleni bazı can yakıcı sözler söylemek gibi de olmuyor. Bazen de küsüp gidiyoruz, kendimizden mahrum bırakıyoruz, ya da en önemlisi kendimizi suçlayarak kendimizi mahrum bırakmaya başlıyoruz. İşte tam o sırada, bir sabotajcı kimlik içimden çıkıp, her güzelliği mahvetmeye başlıyor.

Sonra olaylar bozulmaya başladığında, daha da fazla kurban gibi hissederek, hayatı, Allah’ı, en sevdiklerimizi suçlamaya devam ediyoruz. Hayata küsenler, yaşama sevincini kaybedenler, hiçbir güzelliğin kendisini bulacağına inanmayanlar, umutlarını kaybedenler etrafta uçuşuyor.

Son dönemde ülkemizde bunu daha da hisseder olduk. Hepimiz birbirimizi kıskanıyoruz. Biz mutsuzken, mutlu bir azınlığın hiçbir zahmete katlanmadan bizim istediklerimize kavuştuğunu sanıyoruz. Ceza vermeye, birbirimizi düşürmeye, saldırmaya, aşağılamaya, iğneleyici, sözler söylemeye devam ediyoruz.

Hiçbir şey yapamasak, bu tip insanların var oluşu ve bize de saldırıyor oluşu, canımızı sıkmaya başlıyor. Onlar bizi ısırdıkça baştan çıkarak, biz de onları ısırmaya kalkışıyoruz.

Eh…

Bir yanımız haklı. Çünkü iç dünyamızdaki duyguları değiştiremezsek, asla ve asla herkese sevgi ve şefkat besleyemeyiz. Bu sefer de, sessiz kalırsak, biz de ısıramazsak, DEĞERSİZLİK duygusu ile boğuşmaya başlarız.

İSTEKLERİMİ NASIL OLDURABİLİRİM?

İşte yapmamız gereken birkaç maddeyi buraya sıralıyorum. İlk önce, ne istediğimi bilmeliyim. Ve bunu belirli bir kişi ile değil durum ya da duygu ile ifade etmeliyim. Örneğin;

“Ahmet ile aşk yaşamak istiyorum” diyemem. Bunun yerine, “Karşılıklı aşkların nem güzelini yaşamak istiyorum” demelisiniz.

“!00.000 TL istiyorum” değil 100 bin TL olsaydı ne yapacaktın? Örneğin şahane bir düğün mü?

“Ben hayallerimdeki gibi bir düğün yapmak istiyorum” demelisin.

Bunun önünde hangi duvarların var sanıyorsun? Elbette değersizlik duyguların, inançsızlıkların, hak etmediğin, kendi istediklerini yaşayabilen mutlu azınlık olarak gördüklerine duyduğun öfkelerin, sana haksızlık yapanlara dair duyduğun nefretlerin… Ve hatta bunlardan çok daha fazlası… Belki de bunları yaşarsan hissedebileceğin potansiyel suçluluk ve utanç duyguların…

İşte o büyük duvarında ne var bilmiyorsun öyle değil mi? Ve eğer bir yardım da alamayacaksan, öyleyse evinde şu adımları takip etmelisin:

 1. Rabb’ini çağır. İsteğini ona ver. Ancak, bunu benim tarifimdeki gibi durum ya da duygu cinsinden söyle. Asla kişi adı falan tutturma.
 2. Rabb’inden ilk önce, göremediğin ancak bu arzunu elde etmen için önünde var olan engelleri bir bir kaldırmasını dile. Bu çok önemli bir adımdır. Ancak pek çok kişinin aklına bile gelmez. Çünkü eğer arzusu gerçekleşmediyse hep sorumlusu Allah’tır ya… Burada cenneti yaşamak imkansızdır ya… Artık isteklerini öldükten sonraya aktarmak gerekli ya… Bunlar külliyen yalan arkadaşlar. Rabb’inize güvenin.Sizin kendi olumsuz duygularınızı ve inanç ve yargılarınızı silsin. Ama bunu için siz de onun elini tutmak, kontrolü ona bırakmak ve nasıl yapılacağını tamamen ona bırakmak zorundasınız.
 3. Yol boyunca fark ettiğiniz yargı ve olumsuz duygular için hangi ego davranışlarını yapıyorsunuz? Bunları listeleyin. Ve tövbe edin. Her biri için tövbe etmek ve bir daha asla onlara el sürmeyeceğinize söz vermeli ve bu sözü tutmalısınız. Yoksa neden bana isteklerim hala gelmiyor diye şikayette bulunmayın. Siz hem kendi payınıza düşeni yapmayıp hem de Allah’ı suçlayamazsınız.
 4. Sonra Rabb’inizin size yol açmasını izleyin. Ama O, belki de sizin beklediğiniz yoldan gitmeyecektir. Belki de size aşkı getirmek için ilk önce Ahmet’i sizden alacaktır. Buna kabul vermeniz gerekmektedir. Ve bu kabul, o kadar da kolay değildir. Altta duygular belirecektir. Korkacak, pişman olacak, şüpheye düşeceksiniz. Ancak bu sizin teslimiyet ve iman gücünüz demektir. Buralarda huzur ve güven duyguları ile teslim olur ve yola devam ederseniz, önünüz açılır. İsteklerinizin size gelmesi hızlanır.
 5. Ve kalbinizde huzur, güven, sevgi, şefkat duygularını tutacaksınız. Bunun için meditasyon yapabilirsiniz. YouTube kanalıma yüklediğim meditasyon bu iş için idealdir. Meditasyona buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İşte bu kadar. Ancak kolay değil, öyle değil mi?

Ama o sizin dışarıdan, uzaktan bakıp da gıpta ettiğiniz kişilerin yaşamlarında istedikleri neden kolayca onlara geliyor sanıyorsunuz?

O ALANDA (Örneğin çocuk sahibi olmak, aşk yaşamak, evlenmek gibi)

 1. Ya hiç karması, ruhsal borcu yoktur.
 2. Ya kişi bunu problemsiz yaşamalıdır çünkü başka alanda sınava tabi olabilmek için burada düzgün bir altyapı gereklidir.
 3. Ya da gerçekten teslimiyete girebilmiştir.

Siz, Allah olmadığınıza göre, kişinin ne ruhsal borcunu ne de hangi alanlarda mutsuz olduğunu da bilemezsiniz, teslim olup olmadığını da bilemezsiniz. Dışarıdan belli olmaz.

Dolayısıyla, bu maddeleri düzgünce uygulayın. Başkaları ile kıyaslamayın hayatınızı. Yol boyunca bir defter alın ve rüyalarınızı ve hayatınızdaki değişik olayların size hissettirdiği duyguları not edin. Oralarda egodan uzak durun.

Bunlar tek başınıza çok zor geliyorsa, o zaman benim aşağıdaki workshoplarıma katılabilir, yetmezse bireysel seanslara katılabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Seda Diker

TAVSİYE KİTAPLAR
1.Duygu Simyacısı
2.Haydi Kavuş Artık

TAVSİYE WORKSHOPLAR
1.Duygu Sökümü ve Tohumlama
2.21 Günde İstenmeyen Duygu ve Düşüncelerden Kurtulmak
3.Kilit Taşı ve Acıları Yakma Rehberi